تحقیق مقاله مطلب
در مورد دانشنامه فارسی - نت سرا
صفحه نخست               نسخه موبایل               عناوین مطالب وبلاگ              تماس با من
روی خواننده ی مورد علاقتون کلیک کنید:

دستور العمل ساختن پاپیروس :
پاپیروس یکی از مهمترین مواد در تاریخ می باشد . از قرن 11 م مادة مترشحه برای ساختن آن گم شد . متن ابتدایی نامبهم مورد بحث قرار گرفته ساختن پاپیروس و دانستن محل زیست آن می باشد . آزمایشهای اخیر دردو مرتبه بدون تجدید مراحل مختلف ساختن پاپیروس نتیجه داد . مطالعه با میکروسکوپ روشن وSEM  در رسیدگی به این روشها منتقل شده بود . نشان ویژه شکلها ( کیفیتهای ) پاپیروس طرز عمل آوریهای مختلف آن را شرح می دهد . مطالعه امکان تشخیص دادن دو پاپیروس موجود در امتحان را آشکار کرد . 


پاپیروس یکی از تعداد زیادی ماده مصری است . گریک رومن متنهایی حفظ شده را دارند . به زودی متنابهی از کتاب مقدس انتخاب شده و همچنین روی پاپیروس نوشته شد . در دوره هلنستیک وقتی وسترن کاملاً پیشرفت کرد کلمه بر روی پاپیروس نوشته شد . میلیونها کتاب پاپیروس ساخته شدند . در آن زمان آن بهترین محصول صادراتی مصر بود . پاپیروس استفاده شده در سیکل بعد از قرن 11 م . به نظر آن یکی از ماده های نخست بود که می توانست متصدی حمل و نقل تمدن وسترن باشد. {1} نظریه مهم بودن ماده حیرت انگیز آن هست که توصیف نامبهم حقیقت مرحله عمل آوری آن قطعی نیست . توزیع مرحله عمل آوردن با پلینی . فقط یکی است که هنوز وجود دارد ، بسیار روشن نیست و شاید منجر به تفسیرهای گوناگون شود . کوششها تجدید مرحله ساختن ناموفق اثر را برای یک مدت طولانی انتقال می دهد . اولین تجدیدها با براک جیمز در 1790 . با استودهارد در 1834 و پایان با لوکاس در 1928 . موفقیت بسیار زیادی دیده نشد فقط پیروی کردن از پرکینس و گان نتیسکم در 1930 یک محصول قابل استفاده را نتیجه داد .مطالعه مدرن وآزمایشها با لوئیس و راگاب {2}، قابل استفاده است در یک روش که اکنون می آید پذیرفته شود در ساختن مرحلة کلاسیک که محصولات تجاری ورقهای پاپیروس با راگاب و ال کاتان {3} انجام می شود براستی شباهت آن با پاپیروس عتیقه (باستانی ) دیدنی است .

مرحله ساختن گیاه پاپیروس ، که تقریباً به طول سه متر هست عمل آورده می شود ، فقط بالاتر از سطح آب قطع شده (ه ،ت، بعد قسمتی از ساقه که مورد نیاز است به طول ( معمولاً حدود 30 سانتی متر ) و باریک بریده شد . دورتر از پوسته بیرونی نرم سفید . اهمیت ساخت هسپس اونگیتا دینالی در طول باریک بریده شد . نوارهای باریک (حالت 1) . این نوارهای باریک زیر آب گذاشته شده اند و توزیع کامل (دقیق) آب در سلولهای پارنچیمال و ساختن نوارهای باریک نرم را انجام می دهند . در آب نوارهای باریک پاپیروس بصورت کمی نیم شفاف و بالای سراشیبی بدست آمد . یک ردیف بعد از باریکه ها موازی با اندازه مورد نیاز ورقها تنظیم می شود ( در مهارت مدرن در یک قسمت پارچه یا پشم مالیده ).
هر نوار باریک یکبار پیچیده می شود . وقتی این لایه کامل شد ، یک لایه دوم یکسان رویش تنظیم می شود . برای باریکه ها لایة خواباندن در اولین بار عمودی است (حالت 2) . بعد دو لایه ورقها چکش زده می شوند و به شکل تومار یا مسطح در می آیند . سپس با خیس کردن ساختمان آن را ورقه ورقه می کنند ( با قسمتی دیگر پارچه یا پشم مالیده می پوشانند فشار می دهند تا خشک شود . این درمان باریکه ها می باشد هم شیمیایی {4} و فیزیکی {5} ورقه های قابل انعطاف برگزیده شده آن ها را به هم دیگر
می چسبانند و می بندند .1.2 مرحلة دیگر
کار هندریکس یک گذر در تاریخ طبیعی پلینز هست که درتوصیف
عمل آوری نوشته می شود . نتیجه دریک گزارش جدید {6} . پیشنهاد دکتر هندریکس اساس اصلی یک دلیل زبان شناسی است . بحث او حول موضوع پلینز دور می زند چگونگی ساخته شدن دو لایه پاپیروس :
فیلارز معمولاً به صورت هرچه بزرگتر باریکه کوام لتیسیمز برده
می شود یک تفاوت مهم بین دو پهنای باریکه که در ضخامت ساقه محدود
می شود وجود دارد . این به نظر می رسدکه ساخته شدة کوام لتیسیمز مطابق با روش باستانی بر طبق فیلارز غیر ممکن باشد از آنجائیکه عرض باریکه ها ثابت بکار رفته در این صورت وجود کوام لتیسیمز بی معنی می شود .
بعلاوه نوارهای باریک مطابق پلینی ، توسط چاقو از ساقه قطع نشده بودند اما “دیویزواکو” با یک سوزن جدا شده بود . تشریح پلینی قابل مجسم خواهد بود اگر مغز تیره آن تا انتهای مغز داخلی آن توسط سوزن کنده شود البته بدون اینکه آسیبی بهآن برسد . در ادامه این تشریح قسمتی از ساقه با پوسته خارجی کنده شده با استفاده از سوزن در طول یکی از سه گوشه مغز تیره شکاف داده می شود . سپس سوزن به طور همطراز و همسان از یک طرف از بالا تا پایین حرکت می کند . زمانیکه دوم گوشه بدست آمد مغز تیره به راحتی 60 درجه برمی گردد بنابراین کندن بدون هیچ آسیبی تا انتها ادامه دارد . بنابراین به طور پی در پی ساقه تا پایین کنده می شود تا به مغز داخلی برسد که درنهایت به یک ورق تبدیل می شود . (شکل 3) ( مغز تیره تا مغز داخلی در طول خطهای لکه و نقطه دار کنده شده است )
دو تا از این ورقها به هم فشرده شده بودند ، مثل متدهای سنت و قدیمی ، یکی با رشته ها (فیبرها ) یی که حرکت عمودی داشتند و دیگری با رشته ها ( فیبرها ) یی که حرکت افقی داشتند . و نتیجه این آرایش فیبرها یک تکه کاغذ پاپیروس مخصوص نوشتن با کیفیت خوب بود (شکل 4) ( ساختار یک پاپیروس خارج از دو ورق کنده شده ) .
در آخرین مطالعات انجام شده به این نکته اشاره شده است که هر دومتد ممکن است در دوران گذشته استفاه داشته است . این مسئله سؤالاتی را بوجود می آورد که آیا ساخت پاپیروس در طی فرایند مخصوصی محدود به معیار و ملاک ویژه ای بود ؟ و یا آیا انواع خاصی از پاپیروسها
می توانستند به دوره های اصلی ، محیطهای جغرافیایی با وضعیتهای مختلف نسبت داده شوند . تعیین فرایند ساخت و تولید پاپیری(papyri) ممکن است راههای جدیدی برای جستجوی دوباره باز کند و ممکن است وابستگی شدید و مهمی به واژه شناسی تاریخی و تطبیقی و نتایج تاریخی داشته باشد . {7و8} . به هر حال این خود به نظر می رسد که بسیار مشکل است با چشم غیر مسلح بین نوارهای باریک چاک خوردة واقعی و شبیه آنها که به علت تا کردن شکستن و یا غلطاندن تودة خشک و ترد پاپیروسها ایجاد می شود ، تمایزی قائل شد . جستجو برای تعیین و تشخیص هویت نمی تواند به تنهایی موضوعی برای یک پژوهش تخمینی قضاوتی باشد اما باید زمینه ای در آزمایشات فیزیکی داشته باشد . نیاز به یکسری مشخصات تشخیصی برای تعیین فرایند ساخت و تولید کاملاً واضح و بدیهی به نظر می رسد . آزمایشات میکروسکوپی امروزی و نوین گاهی اوقات به خوبی (papyri) پاپیری های قدیمی می تواند مفید باشد .
این مطالعات اولیه ، اولین قصد و کوشش برای تهیه جواب علمی به مشکلات انسانی است .{9}
2ـ روشها و مواد
2.1 اسبابها ، حلالها و نمونه تدارکات برای تکرار مطالعه از یک دوربین میکروسکوپی ، یک میکروسکوپ لیتز (leitz) نوری و یک JEOL میکروسکوپ الکترونی نوع c 35 ساخته می شوند . نمونه های قدیمی وجدید پاپیروس و مواد تازة گیاه بوسیلة میکروسکوپهای نوری درمحیطهای خشک و مرطوب مورد مطالعه قرار گرفته بودند . بافتهای گیاهی گاهی اوقات برای ثابت کردن ساختارهای پیاین قابل دید رنگ می شوند . فلورولگوسیز هیدروکسی اسید معرف لیگنین مطابق گرلاژ آماده شده بودند . وجود نشاسته با محلول IIK تثبیت شده بود .{10} گاهی اوقات بافتها با هیپوکلورایت سفید می شدند . عکسهای کوچکی در بزرگنمایی های متفاوتی گرفته شده بود . نمونه های الکترونهای میکروسکوپی پاپیری (papyri) های قدیمی و جدید در ساختهای مختلف که به روی ریشه ها نصب شده بود ، توسط ازمیوم تتروکساید عمل آورده شد و با لایه ای از طلا روکش شده بود .
در چند مورد نمونه های میکروسکوپی جدید و بسیار قدیمی ، پاپیروسها به مدت 6 روز در دمای اتاق با آب شسته شده بود . در این روش لایه هایی تشکیل شدة الیاف می توانستند از هم جدا شوند و بافتهای سطحی که در داخل نگهداری شده بود ، امتحان شده بودند . یک تعداد نسبتاً بالایی (120) از پاپیری های قدیمی در بزرگنمایی های مختلفی با یک استریومیکروسکوپ مدل وایلد M5 مورد مطالعه قرار گرفتند .

2 . 2 مواد استاندارد
نمونه هایی که از تکه های استاندارد پاپیروس که شامل پاپیروسهای جدید ( امروزی ) می شدند مطابق “ متد نوار باریک ” یا “ متد چاک دادن ” از هرم انستیتوی پاپیروس از محمد ال کتان ساخته شده بود . یک نمونه مشابه از دکتر حسن رجب و چندین نمونه از پاپیروسهای ساخته شده مطابق “ ضد کندن ” از دکتر هندریکس . نویسنده همچنین نمونه های پاپیروسی را که توسط نویسندة دیگری آماده شده بود آزمایش کرد و مطابق هر دو متد آنها را ساخت . هر دومورد تأثیرات برشهای طولی و عرضی بر روی مواد گیاهی مورد مطالعه قرار گرفته بود . دلایل این آزمایشات با تکه های پاپیروس قدیمی از یک کلکسیون خصوصی مورد مقایسه قرار گرفت . ( پسلویا 11)

3 .2 روش آزمایش
مطالعه با آزمایش مغز تیره پاپیروس آغاز شد . مغز تیره سفید و نرم ازتعداد زیادی سلولهای بزرگ و مرتبط بافت اصلی که لوله اصلی عمودی هوا را ساخته است ، ساخته شده است . همطرازی این فضاهای بین یاخته ای هدایت کنندة هوا تعداد زیادی از مجموعه های فیبرهای آوندی ( بافت های آوندی ) را حرکت می دهد که غذا و آب را از ریشه ها به گلبرگها می رسانند و ساختار گیاه را محکم می کنند .گاهی اوقات بافت های آوندی توسط مجموعه های از بافتهای باریک شیب دار به هم متصل می شوند . فضاهای بین یاخته ای بسیار بلند وخارج از سلولهای بافت اصلی ساخته شده اند که به طور عمودی در یک توده شبکه ای به شکل خانه زنبور عسل یعنی شش گوشه مرتب شده اند .
در برشهای عرضی سلولهای بافت اصلی ظاهر می شوند که به طور دایره واربه دور لوله های هوا مرتب شده اند (شکل 6و5) (شکل5 برشهای عرضی پاپیروسهای تازه و بافتهای آوندی و بافتهای اصلی را نشان می دهد که دایره وار به دور لوله های هوا مرتب شده اند  بزرگنمایی ×100 ) ( شکل 6 داخل لوله های هوا از سلولهای بافت اصلی ساخته شده است مقیاس = 1000 میل ) سلولهای بافت اصلی معمولاً خالی هستند . اما گاهی اوقات ممکن است شامل یک یا تعداد بیشتری بلورهای کلسیم اگزالیت شوند . نمونه های پاپیروس که مطابق مدلهای پیشنهایی ساخته شده بودند ، خصوصیاتی را نشان می دادند که توسط این ساختار گیاهی خاص تعیین شده بود .
زمانیکه قسمتی از مغز تیره بوسیلة بریدن یا کندن به طور عمودی از ساقه جدا می شود ، لوله های هوا دیواره های بلند و باریک سلولهای خراب شده بافت اصلی را قطع می کنند . در برشهای عرضی ، این به شکل نیم دایره فنجانی شکل دیده می شوند ، لبه های راست و قائم سلولهای بافت اصلی که به سرعت در خشکی فرو می ریزند . این لبه ها بقایای سلولها هستند که به طور خطی به یکدیگر وصل شده اند که یکبار از لوله های هوای میان بافتی ساخته شده اند . در برشهای طولی این لبه ها با مشخصاتی از یک الگوی موج دار آرام دور می زنند . شکل این الگو توسط این واقعیت که چاقو هرگز راهش را به سمت مغز تیره دردقیقاً 90 درجه در ارتباط با محور ساقه نمی برد ، توضیح داده شد .
چاقو همیشه کمی به سمت کناره های حرکت داده شده بود، اجرای این برش در طول یکی از کناره های به لبه های ایستاده بافت اصلی از لوله های هوا فشار آورده است ، بنابراین باعث شدند که آنها در یک سو به روی آن بپیچند .جهت اصلی لبه نمایش داده شد تاتوسط جهت حرکت چاقو تعیین شود. فرم موج دار لبه به نظر می رسد به دلیل ساخت متناوب ساختار شبکه سلولهای بافت اصلی باشد . این الگوی موج دار به این دلیل نمایش داده
می شود تا الگوی برای فرم الگویی پاپیروس برش خورده توسط چاقوباشد . الگو تنها بر روی پاپیروسهایی که با چاقوی میکروتوم ( برنده ـ تیز ) برش خورده بود دیده نمی شد . حتی برشهایی که با یک چاقوی جیبی کندتر هم ایجاد شده بود این ترکیب را نشان می داد . اززمانیکه الگو توانست در مواد گیاهی تازه برش خورد به خوبی نمونه های قدیمی دیده شود ، بافتهای پاپیروس برش خورده توسط چاقو ، وقوع این ویژگی ممکن است به عنوان یکی از موارد تشخیص برای تمایز بین پاپیروس “ چاک داده شده ” و “ کنده شده” برگرفته شود . نمونه های بافتهای پاپیروس که مطابق “ متد چاک دادن ” همانطور که رجب همان ویژگیها را نشان داده بود ، ساخته شده بودند (شکل 7) ( الگوهای موج دار از پاپیروسهای برش خورده ) . بافتهایی که مطابق “ متد کندن ” ساخته شده بود ، بوجود آمدند تا یک تمایز متفاوتی در سطح ریخت شناسی داشته باشند . بافت سطحی پاپیروسهای کنده شده بسیار ناهموارتر از پاپیروسهای برش خورده بودند . این ممکن بود به این دلیل باشدکه حرکت سوزنها جداسازی بافت از مغز تیره ، بسیار متفاوت تر از همان کاری است که چاقو انجام می دهد . سوزنها باید راهشان را را حرکت کوچکی در مغز تیره پیدا کنند ، جائیکه توسط چاقو با یک یا دو ضربه منظم بریده شده است ( شکل 8) ( سطح ناصاف بافتهای پاپیروسهای کنده شده ) در فرایند کندن سوزن اغلب سلولهای بافت اصلی را از هم جدا می کند که لوله های هوا در این شرایط باز هستند . تکنیک کندن هماهنگی پایدار و ثابتی را برای فرم ساقه و مخصوصاً سه گوشه می خواهد ، بعضی مهارتها نیازبه بدست آوردن یکسری ارتباطات حتی بین الیاف دارند (بافت) و مانع فرورفتن سوزن در آن می شوند .
گاهی اوقات در کندن پاپیروسها ، سوراخ نکردن بافت (الیاف) غیرممکن است . مخصوصاً در گوشه ها که ویژگیهای U  شکل  وجود دارد . وجود  سوراخهای بیضی شکل در لوله های هوا ، که به علت حرکت ناهموار سوزن است ، همانطور که در قسمتها U شکل همین علت وجود دارد . می توان با کمی احتیاط ملاک و گواهی برای یک پاپیروس کنده شده باشد . این ویژگیها در کندن مواد تازة گیاه ، پاپیروس های کنده شده تولید خودمان به خوبی نمونه های قدیمی دکتر هندریکس به چشم می خورد (شکل 9) ( ویژگیهای حفره ها در پاپیروس تازه )بزرگنمایی ×100
این ویژگیها همچنین با نمونه های قدیمی ما مواجه بودند (شکل 10 و11 ) ( بافت سلولی سوراخ شده با لوله های هوای باز در داخل پاپیروسهای قدیمی ) ( مقیاس =100 میل )( جزئیات شکل10 ) ( مقیاس =10 میل) در پاپیروسهای قدیمی دیواره های بافت اصلی لوله های هوا در طول مجموعه فیبر (لایه) های آوندی ظاهر می شوند تا به همان روش شبیه همان روشی که در پاپیروسهای کنده شده تازه می توانند دیده شود ، پاره گردند . پاپیروسهای قدیمی همچنین سطح ناصاف یک بافت رانشان می دهند که
می تواند باپاپیروس کنده شدة تولید خودمان مقایسه شود . این مقایسه حتی متقاعد کننده تر است وقتیکه با این مسئله مواجه است که در دوران قدیم پاپیروسهای کلاسیک (قدیمی) بوسیلة صیقل دادن با یک قشر و ضربه زدن با چکش مسطح می شدند . در این روش ناصافی که با تکنیک کندن ایجاد شده است با دقت برطرف شده بود (شکل12) ( سطح خارجی پاپیروسهای قدیمی نشان می دهد که نشاسته در طول مجموعه آوندهای پوشانده شده و ترک خورده است )( مقیاس =100میل) ردپایی که از چکش زدنها به چشم می خورد . هنوز در برشهای عرضی بافتهای قدیمی دیده می شود . مجموعه های آوندی چوبی که معمولاً دایره ای شکل هستند ، امروزه اغلب فرم بیضی دارند. بخشهای عرضی می توانند مدارک بیشتری برای متدهایی که برای ساخت پاپیروس به کار رفته اند ، ارائه دهند . زمانیکه پوست پاپیروسهای تازه کنده می شود در بخش عرضی سائیدگی ظاهر می شود که کاملاً متمایز از بخش عرضی پاپیروسهای چاک خورده است . پاپیروسی که با چاقو بریده شده است نسبتاً بر روی قسمتهای چاک خورده ضخیم تر است . به هر حال در برش عرضی پاپیروس تازه کنده شده نه تنها وجود یک چیزی شبیه پهنای برگ را نشان می دهد بلکه توصیفی ناهموار از مواد مغز تیره (شکل 3ـ8 و شکل 12 ) را بیان می کند . این ویژگیها معمولاً عملاً درپاپیروسهای خشک قدیمی دیده می شوند ، به دلیل فرایند مواد و آوارهای خشک فروریخته ساختارهای سلولی است . آنها می توانند با فرو بردن نمونه در آب که بدین وسیله کمی مرطوب می شود ،قابل دیدن شوند .

3ـ نتیجه :
در پاپیروس قدیمی حتی ممکن است با فرایند کندن یا متد چاک دادن درست شده باشند . فرایندهای متفاوت مدرن و قدیمی پاپیروس دلیل ویژگیهای بافتهای سطحی پاپیروس شناخته شده اند . ریخت شناسی تشخیصی ترکیب ها می تواند با میانگین نسبتاً ساده ای قابل دیدن شود . بنابراین متد تولید و ساخت پاپیروس به سرعت می تواند دایر شود .گاهی اوقات ویژگیها می تواند مستقیماً با استریومیکروسکوپها بر روی الیاف خود پاپیروس امتحان شود ، و گاهی اوقات نمونه های برداشته می شوند . زمانیکه نمونه ها برداشته شده اند آنها نسبتاً تدارکات کمی می خواهند . هر دو میکروسکوپ نوری و الکترونی می توانند وسایل مفیدی برای تاریخ شناسان هنری و تکنولوژی و همچنین برای پاپیروس شناسان قدیمی باشد . امتحان ( آزمایش) یک بافت پاپیروس قدیمی گواهی براین است که تحت فرایند کندن ساخته شده است . در خواست تشخیص ترکیب ها با یک استریومیکروسکوپ نشان داد که در یک کلکسیون قدیمی تکه های پاپیروس از لابراتوار دانشگاه گرونینگ ممکن است . بیشتر این تکه ها از جنوب مصر می آیند و رومی و بیزانتینی هستند . قدیمی ترین تاریخ قرن دوم و جدیدترین تاریخ قرن هفتم {11} هنوز کارهایی وجود دارند که در رابطه با این موضوع می باشند .

تشکر (سپاسگزاری)
مؤلف امیدوار است که دکتر ای ـ ام هندریکس برای علاقه و خیرخواهیش تشکر او را بپذیرد . پروفسور بی . ام مولینو از بخش طبقه بندی گیاهان برای کمکهای بی دریغ و سخنرانی های محرک و مهیج شان . دکتر وی جانگ بولد از استادان گروه آزمایشی دانشگاه ایالات گرونینگ در رابطه بامیکروسکوپهای الکترونی برای پیشنهادات با ارزش و راهنمائیهایشان . سطرهای توضیحی توسط آقای پروفیریو گلوز طراحی شده بود وموادتازه گیاهی توسط باغ بوتانیکال از دانشگاه ایالات گرونینگ در دسترس ما قرار گرفته بود .
 پروفسور جی . آر ـ جی ون اسپرن دوبوار و خانم جی جی ای پندر با لطف زیاد کتابهای خطی قدیمی را خواند و متنهای مفیدی را برای ما باز نویسی کرد .
 1390/02/31 :: 11:38 ق.ظ