X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
تحقیق مقاله مطلب
در مورد دانشنامه فارسی - نت سرا
صفحه نخست               نسخه موبایل               عناوین مطالب وبلاگ              تماس با من
روی خواننده ی مورد علاقتون کلیک کنید:

رده دو کپه ای ها : نرم تنان این رده با نام pelecypoda نیز خوانده می شوند و در بر دارنده گونه های زیادی از حلزون های دوکپه ای , صدف خوراکی , صدف های دو کپه ای و گوش ماهی هستند . دو کپه ای ها پوستهای دو تکه دارند . دو قسمت پوسته در خط میانی پشتی به همدیگر متصل شده اند و ماهیچه های قدرتمند نزدیک کننده دو بخش را به طور محکم به هم چسبیده نگه می دارد تا بدن نرم جانور را محافظت بکند . وقتی که پوسته باز است دو کپه ای ممکن است پای تبر شکل خود را برای کندن یا قائم شدن دراز بکند .

حفره شنلی دارای آبشش ها ئی است که برای غذا رسانی همچون تبادل گازها مورد استفاده قرار می گیرند (شکل29.25) دو کپه ای ها سر مجزا ندارند و radula ناپدید شده است . اغلب دو کپه ایها معلق خوار هستند (ریزه خوار) آنها تکه های ریز غذا را در مخاطی که آبشش را می پوشان به دام انداخته و سپس از مژه ها برای بردن این قطعات به سمت دهان استفاده می کند . آب از درون یک سیفون بدرون حفره شنلی جریان می یابد و از روی آبشش ها می گذرد و سپس از راه یک سیفون جاری به سمت خارج از حفره شنلی خارج می شود .
به علت ریزه خوار بودن اغلب دو کپه ای ها بیشتر زندگی های ثابت را دارند . حلزون های دو کپه ای می توانند خود را بدرون شن یا گل بکشند , با استفاده کردن از پاهای ماهیچه ای به عنوان یک لنگر . ماهیچه های ثابت رشته های قوی را ترشح می کنند که به سنگ ها , قایق ها و لنگرگاه ها و پوسته دیگر جانوران می چسبند علاوه بر کندن , حلزون های دو کپه ای همچنین می توانند بر روی سطح دریا بوسیله جنباندن پوسته خود که بیشتر شبیه به دندان های مکانیکی مصنوعی موجود در مغازه های اجناس نو ظهور است لیز بخورند .
رده سرپایان :
برخلاف شکم پایان لیسه مانند و دو کپه ای های ثابت سر پایان برای سرعت و سازگار شدن که در خور رژیم غذائی گوشتی آنها است ساخته شده اند . (شکل29.26)10 پاها و اختاپوس ها از آرواره های منقار شکل برای گاز زدن شکارشان استفاده می کنند آنها سپس سم را برای از حرکت انداختن شکارشان وارد آنها می کنند . دهان در وسط شاخک ها ی متعددی قرار دارد . شنل ماده درونی را می پوشاند ولی پوسته معمولا یا درونی است یا وجود ندارد (10 پاها)و یا همگی ناپدید شده است (اختاپوس ها)یک سر پای پوسته دار nautilus (حلزون های گرم سیری ...)کیسه دار امروزه زنده است . (شکل 29.26)
یک 10 پا به تندی و معمولا عقب عقب با وارد کردن آب بدرون حفره شنلی خود و سپس شلیک یک جریان سریع از آب بوسیله یک سیفون جاری به سمت خارج که به سمت بیرون قرار دارد به اطراف حرکت می کند .جانور با نشان رفتن سیفون در سمت های مختلف خود را هدایت می کند .
پاهای سر پایان به شکل این سیفون و احتمالا دیگر بخش های شاخک ها و سر تغییر یافته است .(سرپا=cephapoda)اغلب گونه های 10 پا کوچک تر از 75 سانتیمتر هستند اما 10 پاهای غول آسا نیز وجو دارند . بزرگترین نمونه ثبت شده 17 متر طول ( همراه با شاخک ها) و 2 تن وزن داشته است .
بیشتر از شنا کردن که اکثر 10 پا ها در آب های آزاد انجام می دهند اغلب اختاپوس ها در کف در یا , جائی که به اطراف برای یافتن خرچنگ و دیگر غذاها می خزد و به سرعت حرکت می کند زندگی می کنند . سر پایان تنها نرم تنانی هستند که دارای سیستم چرخشی بسته هستند به این معنی که خون آنها همیشه در رگ ها جریان دارد . سرپایان همچنین سیستم عصبی تکامل یافته و مغز پیچیده خوبی دارند . توانائی یادگیری و رفتار کردن با یک شیوه پیچیده احتمالا برای شکارچیان بیش از جانوران ثابتی چون حلزون های دوکپه ای ضروری است . اختاپوس و 10 پاها همچنین اندام های حسی تکامل یافته خوبی دارند .
اجداد اختاپوس و 10 پاها احتمالا نرم تنان پوسته داری بوده اند که زندگی شکارگری را انتخاب کرده اند و بعدا در طی تکامل پوسته خود را از دست داده اند .
سر پایان پوسته داری به نام آمونیت ها , که اکثرا یزرگ بودند , بی مهره گان شکارچی غالب دریاهای 100ها میلیون سال پیش بوده اند تا اینکه در انقراض بزرگ در انتهای دوره کرتاسه ناپدید شده اند .
شاخه کرم های حلقوی
کرم های حلقوی بدنی قطعه قطعه دارند که به آنها یک شکل حلقه حلقه داده است . (حلقه کوچک = annelida) حدود 15000 گونه کرم حلقوی موجودند که اندازه آنها بین کمتر از 1 میلیمتر تا طول 3 متری کرم خاکی غول اسای استرالیائی است . کرم های حلقوی در دریا زندگی می کنند و اغلب ساکن آب های شیرین و خاک مرطوبند . ما می توانیم آناتومی یک کرم حلقوی به خوبی شناخته شده به نام کرم خاکی را تشریح کنیم ( شکل29.27)
حفره کرم خاکی بوسیله جدار قسمت بندی شده است اما بخش هاضمه , رگها خونی طولی و طناب های عصبی جدار را سوراخ می کنند و در امتداد بدن جانور قرار دارند . ( رگ اصلی دارای شاخه های بندبند می باشد ) سیستم هاضمه بخش های تخصص یافته متعددی دارد : حلق , مری , چینه دان , سنگدان و روده است . سیستم چرخشی پیچیده بسته از رگ هائی که حامل خون و هموگلوبین حامل اکسیژن است تشکیل شده است . رگ های پشتی و شکمی بوسیله جفت رگ های بندبند به هم وصل شده اند . رگ های پشتی و 5 جفت رگ ها که خون منطقه مری یک کرم خاکی را می چرخانند ماهیچه ای هستند و خون را در درون سیستم گردش خون پمپ می کنند .
در هر بند از کرم یک جفت از لوله های دفع مدفوع به نام نفریدی با قیف های مژه دار وجود دارد که اضافات را از خون و مایع حفره ای خارج می کند . نفریدی به سمت روزنه های خارجی هدایت می شود که به وسیله آنها اضافات متبولیکی خارج می شوند . رگ های خونی کوچک در پوست فراوان هستند که کرم خاکی از آنها به عنوان بخش تنفسی برای نگه داشتن اکسیژن استفاده می کند . چون تبادل گازها باید در میان یک نوار از رطوبت انجام شود کرم خاکی وقتی که پوستش خشک می شود خفه می شود .
یک جفت مغز شکل از غده های عصبی مغزی در بالا و جلوی حلق قرار دارد . یک حلقه از اعصاب در اطراف حلق به یک عقده عصبی زیر حلقی که از آن یک جفت طناب عصبی به هم وصل شده به سمت عقب می رود وصل شده است . همگی همراه با این ها طناب عصبی پشتی به صورت عقده های عصبی بندبند هم وصل هستند .
کرم های خاکی هرمافرودیت هستند , اما لقاح متقابل دارند . دو کرم خاکی با قرار دادن خودشان به صورتی که بتوانند با هم تعویض اسپرم بکنند جفت گیری می کنند و از هم جدا می شوند . اسپرم های در یافت شده برای مدت کوتاهی در بخش ویژه ای به نام clitellum مخاط پیله را ترشح می کند نگهداری می شود . پیله در اطراف کرم می لغزد , همراه با برداشتن تخم های آن و بعد اسپرم ها , پیله سپس از سر کرم می لغزد و بیرون می افتد و تا زمانی که جنین ها رشد کنند در خاک باقی می ماند . بعضی از کرم های خاکی می توانند به طور غیر جنسی نیز از راه قطعه قطعه شدنی که ترمیم را بدنبال دارد تولید مثل کنند . (بخش 42 قطعه قطعه شدن و دیگر رو ش های تولید مثل غیر جنسی را توضیح می دهد )
بعضی از کرم های حلقوی آبی بدنبال غذا شنا می کنند اما اغلب ته نشینانی می باشند که در شن و لجن نقب می زنند , کرم های خاکی , البته که نقب زن هستند .کرم های حلقوی زیادی با هماهنگ کردن دو دسته از عضله ها, طولی و حلقوی , می خزند . این ماهیچه ها درمقابل مایع حفره ای غیر قابل فشرده شدن یک اسکلت هیدرواستاتیک کار می کنند . ماهیچه ها می توانند شکل هر یک از بخش ها را به طور جداگانه تغییر دهند چون حفره به قسمت های جداگانه تفکیک شده است .
وقتی که ماهیچه های حلقوی یک بخش منقبض می شوند آن بخش نازک تر شده و دراز می شود . انقباض ماهیچه های طولی باعث کوچکتر شدن و ضخیم تر شدن ان بخش می شود .کرم به سمت جلو با تناوب انقباض های ماهیچه های طولیو حلقوی در طول بخش ها به شکل موجی کاوش می کنند . حفره و بخش ها ممکن است که اولین بار به عنوان سازگاریهائی برای این گونه حرکت کردن عمل کرده باشند .
شاخه کرم های حلقویبه 3 رده تقسیم می شود (شکل 29.28): oligochaeta( کرم های خاکی و فامیل آنها )polychaeta و hirudinea(زالوها)
رده oligochaeta :
این رده از کرم های بند بند در بر دارنده کرم های خاکی و گونه های گوناگون آبزی می باشد . یک کرم خاکی مسیر خود را در درون زمین می خورد , با خارج کردن مواد معدنی از خاکی که از میان لوله هاضمه آن می گذرد . مواد هضم نشده , همراه با مخاط ترشح شده از بخش هاضمه به صورت قالب هائی از مقعد خارج می شود . کشاورزان به کرم های خاکی اهمیت زیادی می دهند چون جانور زمین رازیر و رو می کند و قالب موجب می شود که بافت خاک بهتر شود . چارلز داروین تخمین زده است که یک هکتار از زمین های کشاورزی انگلیس حدود 50000 کرم خاکی دارد که 18 تن قالب را در سال تولید می کنند .
رده polycaeta : (وابسته به کرم های ریز دریائی پلی کت )
هر بخش از polychaeta ( پر تار ها) یک جفت ساختار پدال شکل یا شکل دارد که پای کاذب نامیده می شود که به طور زیادی مشبک شده و به عنوان شش که سطح بدن را برای تبادل گازها افزایش می دهند عمل می کنند (شکل29.28) پاهای کاذب همچنین در حرکت کردن نیز مفیدند . پای کاذب تار های بسیاری دارد که از پلی ساکارید کیتین ساخته شده اند .
اکثر پر تار ها در آب های شور زندگی می کنند . تعداد معدودی از نوع های بالغ در میان پلانکتون ها شنا می کنند و رانده می شوند و اغلب بر روی کف در یا نقب می زنند و می خزند و اغلب دیگران در درون لوله هائی که کرم ها با ترکیب مخاط و تکه های شن و پوسته های شکسته می سازند , زندگی می کنند . ساکنان لوله ها در بر دارنده fanworm های رنگارنگ درخشان می شود که تکه های میکروسکوپی غذا را بوسیله شاخکهای پر مانند خود را که از دهانه لوله ها به بیرون دراز می کنند به دام می اندازند .
رده hirudinea :
قسمت اعظم زالوها در آب های شیرین زندگی می کنند اما زالوهای خشکی نیز وجود دارند که در بین رطوبت گیاهان زندگی می کنند . اغلب زالوها از دیگر بی مهره گان کوچک تغذیه می کنند ولی دیگران انگل های خون مکنده ای هستند که با حمله کردن موقت به دیگر جانوران از جمله انسان ها تغذیه می کنند (شکل29.28) طول زالوها بین یک تا 30 سانتیمتر است . بعضی از آرواره های شمشیری شکلی برای بریدن پوست میزبان استفاده می کنند , در حالی که دیگران سوراخی را بر روی پوست با ترشح کردن آنزیم هضم می کنند , میزبان معمولا از این حمله به علت بی حس کننده ای که زالو ترشح می کند بی خبر است . بعد از ایجاد شکاف زالو ماده شیمیائی دیگری را ترشح می کند , هیرودین, که خون را از منعقد شدن باز می دارد . انگل سپس تا آنجا که می تواند تحمل کند خون می مکد , گاها به اندازه ده برابر وزن خود . بعد از این زالو می تواند برای ماه ها بدون غذای دیگری زنده بماند . تا این قرن , زالوها به وسیله پزشکان برای رگزنی استفاده می شدند , زالوها همچنان برای درمان بافت های خون مرده و همچنین برای تحریک کردن چرخش خون در انگشتان و انگشت شصت دو خته شده به دست یا پا پس از تصادف مورد استفاده قرار می گیرند .
قبل از ترک کردن کرم های حلقوی بیائید به دو بدعت تکاملی انها توجه کنیم – حفره و تقسیم بندی – که در این شاخه به خوبی تکامل یافته اند . اهمیت تکاملی حفره نمی تواند بیش از این مورد تاکید قرار گیرد . علاوه بر ایجاد یک اسکلت هیدرو استاتیک و ایجاد امکان برای حرکت های جدید و مختلف , آن دارای فایده های دیگری نیز است . آن برای بدن محلی برای ذخیره سازی و تکامل بخش های پیچیده ایجاد می کند و به عنوان یک برای حفاظت از بخش های داخلی عمل می کند و موجب یک جداسازی عملیاتی بین ماهیچه های دیواره بدن و ماهیچه های درونی دیگر چون ماهیچه های روده می شود .
بند بند بودن پایه ریزی تخصص یافتگی بخش های بدن را کرد , گروه هائی از بخش ها برای انجام کارهای مختلف تغییر یافته اند . این تخصص یافتگی منطقه ای تا درجاتی در میان کرم های حلقوی دیده شده ولی آن در میان بند پایان به اوج خود رسیده است .
شاخه بند پایان
تخمین زده می شود که جمعیت بند پایان جهان در بر دارنده حشرات , عنکبوت ها وخرچنگ ها در حدود یک بلیون بلیون 1018 فرد باشد .نزدیک یک ملیون گونه بند پایان , که اکثرا از حشرات هستند , تعریف شده اند , در حقیقت از هر 3 ارگانیسم شناخته شده 2 تا بند پا می باشد و این شاخه تقریبا در تمامی محل های بیوسفر حاضر است . در قیاس تنوع جانوران, توزیع و عدد مطلق از بندپایان باید به عنوان موفق ترین شاخه جانوران که تا به حال زنده بوده اند یاد شود .
مشخصه های بند پایان :
تنوع و موفقیت بند پایان به طور زیادی به بخش بندی های آنها , اسکلت سخت خارجیشان و ضمیمه های مفصل دارشان مربوط است . ( arthropod به معنی بند پا است ).گوه های بخش ها و ضمیمه های آنها برای اعمال گوناگونی در بر دارنده حس کردن , غذا خوردن , حرکت و تولید مثل تخصص یافته اند . این انعطاف تکاملی نه تنها منتج به تنوع زیاد بلکه همچنین موجب یک ساختار بدنی مناسب با تقسیم کار در بین ناحیه ها شده است . برای مثال ضمیمه ها به شکل های گوناگونی برای راه رفتن ,غذا دادن, حس کردن , جفت گیری و دفاع تغییر یافته اند .(شکل 29.29)
بدن یک بند پا به طور کامل توسط یک کوتیکول و یک اسکلت خارجی ساخته شده از لایه های پروتئین و کیتین پوشیده شده است . کوتیکول می تواند به صورت سخت و زرهی و ضخیم بر روی بعضی بخش ها در آید و یا این که در بعضی جاها مانند مفصل ها به نازکی کاغذ شده و انعطاف پذیر باشد . اسکلت خارجی جانور را محافظت می کند و نقطه هائی را برای اتصال که ضمیمه ها را به حرکت در می آورد ایجاد می کند .
اسکلت بند پایان هم قوی است و هم تقریبا نفوذ ناپذیر است . همانطور که خواهیم دید هردوی این کیفیت ها به طور عمده ای مسئول ورود به خشکی گروه های مختلف بندپایان است . اسکلت سخت و محکم همچنین باعث بعضی مشکلات تکاملی شده . برای مثال , برای رشد کردنیک بند پا باید اسکلت خارجی قدیمی خود را به طور دفعه ای بیندازد و یکی بزرگتر را ترشح بکند . این عمل را پوست اندازی می نامند و انرژی زیادی می خواهد و برای مدتی جانور را به صورت آسیب پذیر در برابر شکارچیان و دیگر خطر ها باقی می گذارد .
بند پایان با اندام های حسی در بر دارنده چشم ها , گیرنده های بویشی برای بو ئیدن و آنتن برای لمس و بو کردن خوب تکامل یافته خود با محیط سازگار می شوند . با بیشتر ارگان های حسی که در انتهای جلوئی متمرکز شده اند , مغز دار شدن گسترده است . بند پایان دارای سیستم گردش باز هستند که در آن مایعی با نبم همولنف ( خون به مایعی که در یک سیستم گردش بسته است گفته می شود ) بوسیله قلب حرکت داده می شود . همو لنف قلب را بوسیله شریان های کوتاه ترک می کند و وارد فضا هائی به نام سینوس می شود که ارگان ها و بافت ها را در بر گرفته اند .
همولنف توسط روزنه هائی که معمولا مجهز به دریچه هستند به قلب باز می گردد . در کل سینوس های بدن با نام همو کوئل خوانده می شوند که جزئی از کوئلوم نیستند. در اغلب بند پایان حفره ای که در جنین بوجود می آید با گذشت تکامل کوچک می شود و هموکوئل به صورت حفره اصلی بدن در افراد بالغ در می آید . با این که شرایط مانند گردش خون باز نرم تنان است ولی احتمالا این دو به طور جدا از هم منشا گرفته اند . یک گوناگونی در بخش های مبادله کننده گاز در بند پایان مشاهده می شود . این بخش ها باید با وجود اسکلت خارجی خروج گازهای تنفسی را ممکن سازند . اغلب گونه های آبزی آبشش هائی با گستره های پر مانند نازکی دارند که یک سطح پهن روئی در تماس با آب احاطه کننده را ایجاد می کند . بند پایان خشکی ها عموما دارای سطوح ذاخلی مخصوص برای تبادل گاز هستند . اغلب حشرات , برای مثال , دارای سیستم های نائی , لوله های منشعب هوا دار که به سمت درون از روزنه های موجود در کوتیکول هستند.
تکامل نژادی و رده بندی بندپایان:
بند پایان جانوران بند بندی هستند که احتمالا از کرم های حلقوی یا یک جانور پروتوستوم بندبند که جد غالب برای کرم های حلقوی و بند پایان بوده است منشا گرفته اند .احتمالا بند پایان ابتدائی شبیه onychophoranها بوده اند ., یک شاخه جدا از جانوران که مانند کرم ها ی راه رونده به نظر می رسند .(شکل29.30)
ضمیمه های چندگانه onychophoran ها مفصل دار نبوده اند ولی فسیل های کافی از جانوران با پاهای مفصل دار که نشان دهنده کرم های بخش بخش هستند از دوران کامبرین برای پشتیبانی کردن از دلایا رابطه تکاملی بین کرم های پهن و بند پایان موجود است .
بندپاها در بین 4 ردیف اصلی ظاهر شده اند که اکثر جانورشناسان آنها را به عنوان زیر شاخه شناسائی می کنند : trilobitomorpha ( سه لب های منقرض شده) cheliceriform ها یا chalice ( عنکبوت ها, عقرب ها , عنکبوت های دریائی و بعضی از گروه های منقرض شده دیگر) uniramia (حشرات , صدپاها, هزار پاها) و خانواده خرچنگ ها
در بین بند پایان ابتدائی تریلوبیت ها قرار داشتند (شکل 29.31 ) ساکنان غالب در دریاهای تمام دوران پالئوزوئیک بودند اما در انقرلض عظیم در دوران پرمین که آن دوران را تمام کرد در حدود 280 ملیون سال پیش ناپدید شدند . ترلوبیت ها بخش بخش بودن را آغاز کردند اما بخش های آنها دارای تفاوت کمی با هم داشتند . همچنان که بند پایان به تکامل ادامه دادند بخش ها به هم متصل شدند و تعدادشان کم شد و ضمیمه ها برای کارهای گوناگون تخصص یافتند ( تریلوبیت را با خرچنگ در شکل 29.29 مقایسه کنید ) تریلوبیت با ایوپترید ها یا عقرب های دریائی زندگی طولانی تری داشتند . این شکارچیان دریائی که تا3 متر طول داشتند جزو چنگال داران بودند . بدن یک چنگال دار به یک بخش جلوئی سر سینه و بخش انتهائی شکم تقسیم شده است ضمیمه ها بیش تر ازآنهایی که در تریلوبیت ها بوده اند تخصص یافته اند و اغلب تریلوبیت های انتهائی به عنوان عضوهای گاز انبری جانور و دندان ها تخصص یافته اند . چنگال داران (آلمانی . لب ها = chelios و بازو = cheir ) به علت این ضمیمه های غذا دهنده به این نام خوانده شده اند . اغلب چنگال داران در یائی در بر دارنده ایوترید ها ی منقرض شده هستند و یک نمونه زنده آنها خرچنگ نعل اسبی می باشد . شکل 29.32
گستره چنگال داران یافته شده در خشکی نمونه های archenid ها هستند که در بر دارنده عقرب ها , عنکبوت ها , کرم های ریز پنیر هستند (شکل29.33) آرکنید ها یک سر و شش جفت از ضمائم به نام پدی پال خوانده می شوند که اغلب در غذا خوردن و حس کردن به کار می روند و چهار جفت از پاهای راه رونده .
عنکبوت ها از چنگال های دندان شکل خود که مجهز به غدد سمی است برای حمله به شکار استفاده می کنند . همزمان با آن که چنگال داران شکار را می جوند عنکبوت مایعات هضم کننده را به بافت های پاره شده می پاشد غذا نرم می شود و عنکبوت غذای مایع شده را می مکد . در اغلب عنکبوت ها تبادل گازها توسط شش های کتابی صورت می گیرد که به صورت صفحه های ردیفی نگهداری شده در یک حفره داخلی است . شکل 29.34 آناتومی یک عنکبوت را با جزئیات بیشتری نشان می دهد .
یکی از سازگاریهای یکتای عنکبوت ها گرفتن حشرات در حال پرواز بوسیله شبکه های کشیده شده از silk یک پروتئین ترشح شده به شکل مایع از غده های شکمی توسط ارگان هائی که تار ریس ( spinneret ) نامیده می شوند به درون فیبر هائی که سخت می شوند تنیده شده است .
هر عنکبوت یک نوع شبکه که مشخص کننده گونه آن است را مهندسی می کند وآن را به صورت بی نقص در اولین تلاش خود می سازد . این عمل پیچیده به نظر ارثی است . در کنار ساختن شبکه هائی از silk ها عنکبوت ها از این فیبر ها برای کارهای دیگری نیز چون به عنوان راه پائین افتادن در هنگام فرار سریع , به عنوان پوشش هائی برای پوشاندن تخم ها و حتی به عنوان بسته بندی هدیه برای غذائی که جنس نر مشخص برای هدیه دادن به جنس ماده در حین جفت گیری می کند استفاده می کنند . جدا از چنگال داران ردیف بزرگ دیگر بندپایان uniramian ها و خانواده خرچنگ ها است . به جای داشتن چنگال های پنجه شکل این بند پایان دارای فک ها آرواره وار هستند . همچنین آنها به علت داشتن یک یا دو جفت آنتن حسی و معمولا یک جفت چشم مرکب هستند در حالی که چنگال داران فاقد آنتن بوده و اغلب دارای چشم ساده هستند ( چشم های با یک لنز)
Uniramian یک جفت آنتن دارند و ضمیمه های شاخه دار نشده ولی چنگال داران دو جفت آنتن دارند و معمولا ضمیمه های شاخه دار دارند . چنگال داران ابتدائا آبزی هستند و به نظر می رسد که اقیانوس ها ظاهر شده اند , در سوی دیگر uniramian به نظر می رسد که در خشکی ظاهر شده اند .
حرکت چنگال داران و uniramian بر روی خشکی تا حدودی به توسط اسکلت خارجی ممکن شد . وقتی که اسکلت خارجی برای اولین بار در دریا ظاهر شد , عمل اصلی آن احتمالا حفاظت و تحریک ماهیچه ها بوده است اما آن به طور اتفاقی به بند پایان مشخص امکان زندگی در خشکی را با حل کردن مشکلات از دست دادن آب و تکیه گاهی را داده است . کوتیکول بند پایان تقریبا در مقابل آب نفوذ ناپذیر است که به جلوگیری از خشک شدن کمک کند استواری اسکلت خارجی همچنین مشکل تکیه گاه را هنگامی که بند پایان شناوری آب را ترک کردند حل کرد . uniramian و چنگال داران هر دو در خشکی در دوران دوونین پخش شدند که بدنبال آن استعمار گیاهان بود . قدیمی ترین مدرک فسیلی بدست آمده از حیوانات خشکی زی نقب زن بند پای هزار پا شکل است که 450 ملیون سال قدمت دارد . آر کنید های فسیل شده با حدود ا همین قدمت نیز یافت شده اند . uniramian را بطه تکاملی بین بند پایان و کرم های پهن مدرک بخش بندیهای جدا در رده های هزار پا و چنگال داران ( شکل 29.35 ) می باشد .
Millipede ها ( رده هزار پا) جانورانی با تعداد پاهای زیاد و کرم شکل هستند ( دوپا در هر بخش) نام آنها کمتر از هزار تا را می رساند . آنها برگ های ریخته و دیگر مواد گیاهی را می خورند . هزار پا ها احتمالا در بیناولین جانوران روی زمین بوده اند , که بر روی خزه ها و گیا هان مشبک ابتدائی زندگی می کردند .
صد پا ها ( رده صد پا) گوشتخواران خشکی زی هستند . سر آهنا دارای یک جفت آنتن و سه جفت ضمائم که به عنوان بخشی از دهان در بر دارنده آرواره تغییر یافته اند می باشد . هر بخش از قسمت بدنه دارای یک جفت راه رونده است . صد پا ها از چنگال های سمی موجود در جلوئی ترین بخش قسمت بدنه برای بی حس کردن شکار و دفاع از خود استفاده می کنند .
رده حشرات
در تنوع گونه ها , حشرات ( شاخه حشرات ) بیشتر از دیگر اشکال زندگی به هم آمیخته اند . آنها تقریبا در تمام مناطق خشکی و آب های شیرین سکنی گزیده اند و حشرات پرنده تقریبا تمام هوا را پر کرده اند . حشرات در دریا کمیاب هستند اما به هر حال وجود دارند , در جاهائی که خانواده خرچنگ ها جانوران مفصل دار غالب در آن محل هستند . رده حشرات تقریبا به 26 شاخه تقسیم می شود که بعضی از آنها در جدول 29.1 ( از صحفه 622.623 ) تعریف شده اند .
انتمالوژی , مطالعه حشرات , یک زمینه بزرگ با زیر تخصص های زیاد می باشد , در بردارنده فیزیولوژی , اکولوژی و رده بندی جانداران می باشد . اینجا فقط می توانیم خصوصیات عمومی این موجودات را امتحان کنیم .
Phoronid ها
کرم های دریائی ساکن لوله هائی هستند که اندازه آنها بین 1 میلی متر تا 50 سانتیمتر است . بعضی ها بصورت دفن شده در شن ها یا لوله های شاخته شده از کتین که lophophore خود را از درون لوله به بیرون دراز می کنند و در هنگام تهدید به روی آن عقب نشینی می کنند زندگی می کنند . حدود 15 گونه از کرم های phoronid در 2 جنس موجود است .
مرجان های پر یاخته :
جانوران کلونی کوچک هستند که ظاهرا شبیه خزه ها هستند (جانوران خزه ای = bryozoa) در اغلب گونه ها , کلونی در داخل یک اسکلت خارجی سخت با روزنه هائی که جانور lophophore ها را از آن به خارج دراز می کند قرار گرفته است . از 50000 گونه مرجان ها اغلب در دریا جائی که در کنارجانوران ثابت و زیاد و گسترده هستند زندگی می کنند . گونه های متعددی کوه وار ساز های مهمی هستند .
بازو پایان
یا پوسته درخشان ها ظاهرا شبیه به حلزون های دوکپه ای و دیگر نرم تنان دو کپه ای هستند اما دو بخش پوسته جاندار بیشتر شکمی پشتی هستند تا پهلوئی که در حلزون های دو کپه ای می باشد . (شکل29.40) یک بازو پا بصورت چسبیده به پایه خود با یک ساقه زندگی می کند که به آرامی پوسته خود را باز می کند تا به آب اجازه دهد که در میان پوسته ها و lophophore جریان یابد . همگی بازو پایان در یائی هستند . بازو پایان زنده آثاری از گذشته های غنی تر هستند فقط در حدود 330 گونه منقرض شده شناخته شده است . اما 30000گونه از فسیل های دوران مزوزوئیک و پالئو زوئیک وجود دارد .یک رابطه به گذشته lingual یک جنس بازو پای زنده می باشد که در طی 400 میلیون سال تغییر چندانی نکرده است .
شاخه خار پوستان
ستاره های دریائی و اکثر خارپوستان دریائی دیگر غیر مهاجر بودهیا جانوران ساکن با تقارن شعاعی هستند (شکل29.41)قسمتهای داخلی و خارجی جانور از مرکز به طور شعاعی افکنده می شوند , اغلب به صورت 5 میله چرخ .یک پوست نازک اسکلت داخلی ساخته شده از صفحات سخت آهکی را می پوشاند . اغلب خار پوستان تیغ دار هستند مدیون دست اندازهای اسکلتی و خارهای با کار آئی های گوناگون .
سیستم منشعب آبی یک شبکه از کانال های هیدرولیکی منشعب شده به گستره هائی با نام پاهای لوله ای که در حرکت , غذا خوردن , تبادل گاز ها عمل می کنند تنها مخصوص خا رپوستان می با شد.
تولید مثل جنسی خار پوستان اغلب در بر دارندهجنس های نرو ماده جدا است که گامتهای خود را در آب دریا می ریزند. بالغ های شعاعی از لارو های دو جانبی در طی دگردیسی توسعه می یابند . جنین شناسی زود هنگام خار پوستان بطور واضح آن ها را با دیو تروستوم ها قرار می دهد . 7000 یا چنین تعدادی از خارپوستان , همگی دریائی, به 6 رده تقسیم می شوند. Asteroidean ( ستاره های دریائی ) ophiuroides (brittle stars) echinoidea (زنبق دریائی و sand dollars) و concentricydoidea ( آفتاب گردان دریائی) آخرین گروه , sea daisies , اخیرا کشف شده اند . آنها جانوران غریب کوچکی هستند که در چوبهای محصره شده توسط آب دردریاهای عمیق زندگی می کنند .
ستاره های دریائی 5 بازو دارند ( بعضی اوقات بیشتر) که از یک صفحه مرکزی منشعب می شوند .( شکل 29.42) درزیر سطح بازو ها پاهای لوله ای قرار دارد . هر پای لوله ای می تواند مانند یک صفحه مکنده عمل کند . با یک سری اعمال پیچیده هیدرولیک و ماهیچه ایاین مکش می تواند ایجاد یا آزاد شود . ستاره دریائی پاهای لوله ای خود را هماهنگ می کند تا به خوبی به سنگ ها بچسبد یا به آرامی به اطراف حرکت بکند همزمان با اینکه پاها دراز می شوند , چنگ می زنند , منقبض می شوند , آزاد می شوند , گسترده می شوند و دوباره چنگ می زنند . ستاره های دریائی همچنین از پاهای لوله ای خود برای گرفتن شکار استفاده می کنند مانند حلزون های دو کپهای یا صدف های خوراکی . بازو های ستاره دریائی دو کپه ای بسته را محکم می گیرند و آن را محکم با پاهای لوله ای نگه می دارند . ستاره دریائی شکم آن را زیر و رو می کند , با زیر و رو کردن آن از راه دهان و بین پوسته دو کپه ای . بخش هاضمه ستاره در یائی شروع می کند به ترشح مایعاتی که هضم بخش نرم و پوسته نرم تن را آغاز می کند .
ستاره دریائی و بعضی خارتنان دیگر قدرت ترمیم بالائی دارند . ستاره های در یائی می توانند با زوان از دست رفته را دوباره بسازند ولی این عمل بسیار کند است . به جز یک گونه , به هر صورت , آنها نمی توانند کل بدن را از یک بازوی تنها بوجود بیاورند .
ستاره های brittle (شکننده)
دارای صحفه های مرکزی جدا از هم هستند و بازو ها دراز و انعطاف پذیرند . پاهای لوله ای آنها فاقد مکنده می باشد و آنها با حرکت شلاقی مارپیچ بازوان خود حرکت می کنند . مکانیسم تغذیه در بین گونه های مختلف متفاوت است . توتیای دریائی و sand dollars بازو ندارند اما دارای 5 ردیف از پاهای لوله ای برای حرکت آرام هستند . این خارپوستان همچنین از بازوان خود برای کمک گیری از خار های دوار خود برای حرکت استفاده می کنند . دهان یک توتیای دریائی توسط ساختارهای آرواره مانندی برای خوردن sea-weeds و دیگر غذا ها حلقه دار هستند در حالی که sand dollar ها پهن شده و صفحه شکل هستند .
بعضی از زنبق های دریائی به صورت چسبیده به پایه خود به توسط ساقه زندگی می کنند و دیگران با استفاده از بازو های دراز و انعطاف پذیر که در ریزه خواری نیز از آن استفاده می کنند به اطراف می خزند .
بازو ها دهان را که به سمت بالا از پایه قرار گرفته است حلقه می زنند , crinoidea یک رده قدیمی است که در تکامل خود بسیارمحافظه کار بوده است . زنبق های در یائی فسیل شده که بعضی 50 ملیون سال قدمت دارند می توانند به عنوان یک عضو همدوره این رده حساب شود .
در نظر عادی , خیارهای دریائی زیاد شبیه دیگر خارپوستان به نظر نمی رسند . آنها فاقد خار هستند و اسکلت داخلی بسیار کم شده است . خیارهای دریائی در سوی دهانی – دور از دهانی خود دراز شده اند و بیشتر ارتباط خود را با زنبق ها و ستاره های دریائی پنهان می کنند . یک آزمایش نزدیک تر , به هر صورت , 5 ردیف پاهای لوله ای , بخشی از سیستم منشعب ابی که فقط در خار پوستان موجو است را نشان می دهد . بعضی از پاهای لوله ای اطراف دهان به عنوان شاخک های غذا دهنده تکامل یافته اند1390/02/14 :: 10:35 ق.ظ