X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
 
تحقیق مقاله مطلب
در مورد دانشنامه فارسی - نت سرا
صفحه نخست               نسخه موبایل               عناوین مطالب وبلاگ              تماس با من
روی خواننده ی مورد علاقتون کلیک کنید:

گسل سن آندراس
گسل سن آندراس، کالیفرنیای مرکزی
لغزش – ضربه جانب – راست : نوع گسل
1700 km: طو.ل
660 کیاومتر جنوب forhtild و 650 کیاومتری شمالی
........................................1: دسته مشابه
آخرین گسستگی مهم:

(بخش Nirthern) آوریل 1906 (بخش Mogave) و ژانویه 1857
20 تا 35 میلیمتر در سال: میزان لغزش
حدود 140 سال در بخش Mojar: فاصله زمانی بین شکستگی های مهم
زمان بازگشت از 20 تا 30 سال تغییر می کند
MW8 تا 6.8 بزرگی احتمالی 

 

الف- زمین لرزه ها می توانند در هر زمان و مکانی رخ دهند. اما تاریخ نشان می دهد زمین لرزه ها برطبق الگوهای نامعینی در سالهای مختلف رخ می دهند. (به طور ملی در سه منطقه بزرگ زمین). بزرگتریت زلزله های دنیا در آنجا رخ می دهد. این کمربرندئ از میان شیلی – ناحیه شمال سواحل آمریکای جنوبی تا آمریکای مرکزی، مکزیک سواحل شرقی ایالات متحده و جنوبی ترین نواحی آلاسکا و از میان A-Island و ژاپن و جزیره فیلیپین گینه نو و جزایر جنوب شرقی اقیانوس و نیوزلند گستذرش یافته است. این زمین لرزه عامل، 10.000 مرگ در می 1970 در پرو، 65 مرگ و یک بیلیون دلار خسارت در کالیفرنیا در فبریه 1971 بوده است.چرا زمین لرزه هایی با این شمار فراوان از این کمربند سرچشمه می گیرند؟
این ناحیه شامل کوههای جوان در حال رشد و Areriches عمیق اقیانوس به موازات رشد کوهها می باشد. زمین لرزه ها الزاماً با تغییرات ارتفاعی در کوهها در اقشار بالایی زمین، و تغییرات در worch اقیانوس در لایه های زیرین همراهند. دومین کمربند مهمئ، کمربند Alpide، از میان جاوه، Sumatra، هیمالیا، مدیترانه تا آتلانتیک گسترش یافته است. این کمربند علت %17 از زمین لرزه های بزرگ جهان ازجمله زمین لرزه های بسیار ویرانگری چون زلزله Agust 1968 ایران که 11000 کشته گرفت، یا زمین لرزه نرکیه در مارس 1970 و می 1971 که هرکدام 1000 کشته داشته می باشد که همگی بزرگی حدود 7 ریشتر داشتند. سومین کمربند مهم کمربند آتلانتیک میانی است که در داخل آب امتداد می یابد.
لرزه های باقیمانده در نواحی مختلف زمین پراکنده اند. زمین لرزه ها در این نواحی مهم معمولاً مد نظر می باشد. ولی زمین لرزه های مغرب به طور تصادفی در نواحیی خارج این مناطق نیز رخ می دهد مانند نیومادرید، میسوری، چارلستون و کارولینای جنوبی در آمریکا، با وجود این سالهای زیادی طی می شود تا چنین لرزه هایی رخ دهد.
ناحیه گذرگاه گورگونید از نظر زمین شناسی پیچیده است. در این محل گسل سن آندراس در اشد اندکنش با گسلهای دیگر چون (قابل ملاحظه ناحیه گسل sanjacinto و گسل کوه پینتو) تاحدودی شکسته می شود، برروی مسافتی گسترده از شمال سن برناردینو و شمال ایندیو (110 کیلومتر). بخاطر اینکه این تغییر شکلها در طی حدود یک میلیون سال ادامه یافته است کرانه های غیرفعال و قدیمی گسل سن آندراس دراین محل یافت نمی شود. گسلهای دیگر این ناحیه پس از چند صد سال ساکت بودن در حال احیا شدن هستند. کواهاً می شود اظظهار کرد که هیچ اثر فعال و ممتدی از گسل سن آندراس در این گذرگاه حتی در اعماق وجود ندارد. با اشاره به اینکه گسل جدیدی در این ناحیه از سوی گسل سن آندراس در حال ایجاد شدن است. این بدین معنی است که یک شکست ممتذ از گذرگاه کاجون تا سالتون (راستایی از سن آندراس که در طول تاریخ شکستی نداشته است) غیرمحتمل است. مکانیک شکست گسلها هنوز کاملاً مشخص نیست و با وجود این می توان ثابت کرد ناپیوستگی تاثیر کوچکی بر زلزله مهمی در این راستای جنوبی گسل سن آندراس، دارد.
در زیل نقشه قابل کلیک سن گورگنیو آمدئه، همانند سایر نقشه های قابل کلیک آورده شد. در این چند صفحه، کلیک کردن روی جایی از گشل شما را به فایلی جزئیات ترکیب آن گسل می برد. محل شهرها همانند یک لوزی نشان داده شد. دریا با رنگ آبی روشن مشخص است و بزرگراهها با رنگ زرد. لازم به ذکر است بدلیل پیچیدگی این ناحیه، محققان بسیاری فهرستهای متفاوتی برای گسلهای منطقه بکار برده اند و خطوط مستقیم نقشه بین بخشهای مختلف گسل درجاهای مختلفی قرار دارد. طبعتاً‌ این امر سبب می شود و تصمیم گیری براساس یک استاندارد برای نامگذاری چنین نقشه هایی مشکل شود. این تفاوتها در فایلهای گسلها آورده می شود. اما درنظر داشته باشید سیستمی که در اینجا بکار رفته است تنها یکی از چندین راه مشخص کردن این زمینه و منطقه پیچیده زمین شناسی است.
زمین لرزه ای قوی در گسل هاروارد، شاخه فعال اصلی گسل سن آندراس در مرکز کالیفرنیا در اکتبر 1868 رخ داد. حدود 30 نفر در منطقه کشته شدند. خسارتها در سان فرانسیسکو شدید بود. ساختمانهای زیادی در هاروارد و سان لیندور شکسته شدند. تا سال 1906 این زمین لرزه به عنوان زمین لرزه بزرگ خوانده می شد.
زمین لرزه ای در گسل صحرای نوادا در مارس 1872، 27 فرد را کشته و 52 تا 59 ساختمان را ویران کرد. نزدیک دریاچه Owens، تعدادی فرورفتگی بین شکافهایی در زمین ایجاد شد. در یک ناحیه به عرض 200 تا 300 فیتی در 20 تا 30 فیت حوضی از آب تشکیل شد. هزاران زمین لرزه رخ داد.
تقریباً تمام ساختمانهای آجری فرو ریخت و بسیاری از ساختمانهای اسکلتی در Varoville در اثر زلزله 19 آورین 1892 آسیب دیدند. آسیبها در Wonter و Dixon دو شهر نزدیک به هم مشابه بودند. شکافهایی در زمین مشاهده شد. مرکز زمین لرزه در شمال SantaRose در منطقه گسل Healdsburg واقع بود.
در روز کریسمس 1898، 6 فرد در saboba، نزدیک sanjacinto، در اثر زمین لرزه ای قوی جان سپردند. در نزدیک Hemet، تقریباً تمام ساختمانهای آجری آسیب دیدند و تنها دو عدد از دودکشها پابرجا ماندند. این لرزه ها در گسل SanJocinto رخ دادند و در مقایسه با زلزله آوریل 1918 (به بزرگی 6.8) لرزه ها در یک منطقه بودند.
700 نفر در اثر یکی از بزرگترین زمین لرزه هایی که به کالیفرنیا آسیب زده در 18 آوریل 1906 کشته شدند. آسیبها در سان فرانسیسکو عظیم بود. این آسیبها در اثر آتش سوزی تا 15 برابر افزایش یافته بود. خسارت کلی وارده بالغ بر 500 میلیون دلار تخمین زده شد.
دو لرزة مغرب با فاصله ای حدود یک ساعت، باعث وارد شدن خساراتی حدود 1 میلیون دلار درة امپریال جنوبی در 22  ژوئن 1916 شد که دقیقاً داخل مرز مکزیک رخ داد 6 نفر کشته و جندین نفر زخمی در اثر این لرزه دوم کشتند. و سواحل رودهای new و Alamo در چندین جا شکاف برداشت، بزرگی هر دو زلزله   بود. ساختمان بتنی جدید یک ساختمان اسکلتی در منطقه تجاری sanjacion پابرجا ماندند. خسارات وارده حدود 200.000 دلار بود. سطح زمینهای خشک شده بود در ناحیه جنوبی گسل جاده ها بطور کلی بسته شده بودند و حتی یک اتومبیل در اثر شدت لغزش ایجادی از جاده بکلی خارج گشته بود. بزرگی زلزله 6.8 بود. Santa Barbora، 8 میلیون دلار خسارت و 13 مرگ را در اثر لرزه ای در داخل دریل در ژوئن 1925 متحمل شد. لرزه در کانال Santa Barbora ، در امتداد گسل Mesa یا Sorrta Ynez رخ داد. در خیابان state شاهراه مهم تجاری تنها معدودی از ساختمانها از خسارت در امان ماندند و بقیه ویران شدند. زمین لرزه در ساعت 6:47 صبح رخ داد یعنی قبل از زمان شلوغی خیابانها تردد افراد به سوی محل کارشان و لذا میزان مرگ و میر کاهش یافت. بزرگی 6.3 بود.
لرزه ای در نوامبر 1927 در رکشهارادر lowpoe ویران کرد. و باعث پیچش ساختمانی روی پیش شد. باعث ریزش سنگها در سراشیبها شد و و باعث باللا آ,دن آب از زمین (ligurpation) در بعضی نقاط و ایجاد آتشفشان شد.
تاریخچه زمین لرزه ای کالیفرنیا:
نخستین زمین لرزه شدیدی که در تاریخ لرزه ای کالیفرنیا اتفاق افتاده در منطقه لوسانجلس در سال 1769 محتملاً نزدیک گسل سن آندراس م یباشد. چهار لرزه شدید توس طهیات اعزامی Gasperrportola در اردوگاهی با فاصلة حدود 30 مایلی جنوبی مرکز لوس آنجلس ضبط شد. اکثر نگارندگان فکر می کنند با وجود اینکه نگاشتها ناقص بوده اند این زمین لرزه بزرگ و مهم بوده است.
40 فردی که در کلیسای Sanjuan در دسامبر 1812 حضور داشتند در اثر خرابی کلیسا جان سپردند. بسیاری از ساختمانهای خدماتی در آنجا و SanGoberil بشدت آسیب دیدند. احتمالاً مرکز لرزه در گشل زیردرایائی بوده است.
یک تکان شدید در نزدیک FortTejon در ژانویه 1857 باعث ریختن ساختمانها و افتادن درختها در Fort شده است. تکانها در لوس آنجلس، سان فرانسیسکو، اسکرامنتو نیز شدید بودند. در مقایسه با زلزله آوریل 1906: هر دو باعث جابجائی های بزرگ در امتداد گسل سن آندراس شدند. طبق اظهار یکی از منابع بزرگی در زمین لرزه نمی تواند چندانم فرقی با هم داشته باشد.
مخازن از سقفها افتادند و ساختمانها از پی دچار جابجایی شدند. مدارس از جمله ساختمانهایی عمومی بودند که آسیب دیدند. مرکز زلزله در داخل دریا در ناحیه جنوبی longBeach در گشل Newport_leglwood بود به بزرگی 6.3
9 نفر در اثر زلزله می 1940 در imperial vally کشته شدند. 80% ساختمانها نسبتاً آسیب دیدند. در محدودة تجاری Blowley تمامی ساختمانها آسیب دید. و 50% ساختمانها معیوب شدند. زلزله باعث ایجا  جابجائی سطحی در 40 مایلی در گشل imperial vally در جنوب کالیفرنیا شد. این اولین آزمایش برای مدارس بود که بعد از زلزله longBool طراحی لرزه ای شده بودند. 80% این سازه خسارت چندانی نداشتند. خسارات وارده حدود 6 میلیون دلار تخمین زده می شد. به بزرگی 7.1
شهرهاذی Tehachopi و Arrin در 21 زلزله جولای 1952 حموة kern آسیب دیدند. 12 نفر کشته شدند و چندین نفر مجروخ شدند و 60 میلیون دلار خسارت وارد شد. خسارتهای ساختمانهایی که به خوبی طراحی شده  بودند اندک بود ولی ساختمانهای قدیمی و ضعیف بشدت آسیب دید یا فرو ریختند. تونلهای مسطح با دیوارهای به ضخامت 18 اینچ در نزدیکی بولیوی نیز ترک دیدهن و دچار شکافتگی شدند. ریلها در اثر پیچش و جابجایی به شکلهای منحنی S شکل درآمده بودند. در نزدیکی ranilet تونلهای بتن مسلح ویران شدند. پس لرزه های زیادی 3.1 تا 6 ریشتر رخ دادند. یکی از پس لرزه ها در 22 آگوست (به بزرگی 5.8) به مرکز Beleerskid رخ داد. این پس لرزه 2 کشته گرفت و باعث خرابی ساختمانهایی که اخیراً سست شوده بودند گردید. زلزله حومه kern بزرگترین زلزله به مرکز کالیفرنیا بعد از 1906 واقع بر گسل whitewolf بود.


زمین لرزه های بزرگ در ایالات متحده:
این زلزله در گشل سن آندراس رخ داد. که از نزدیک Parkfild (در دره cholame) تقیرباً whrighwood (300 کیلومتری) برخواست. جابجائی افقی حدود 9 متر در منطقه Corrizoplon مشاهده شد. و سبب کشته شدن 1 نفر شد. در مقایسه با زلزله سن فرانسیسکو که در 8 آوریل 1906 رخ داده بود. ملاحظه می شود شکست در گسل 1906 بزرگتر بود. ولی بیشینه و میانگین جابجائی ها در 1857 بزرگتر است.
امکانات fortejon بسیار ضعیف بود، یک اردوگاه ارتش در 7 کیلومتری سن آندراس واقع بود. دو ساختمان ناامن تشخیص داده شده بودند. سه تای دیگر بهن شدت آسیب دیدند ولی قابل سکونت بودند و ساختمانهای دیگر به طور متوسط آسیب دیدند. در 20 کیلومتری غربی fort tejon درختان از ریشه کن.ده شدند و ساختمانها در مابین foer tejon و دریاچه Elizabet ویران شدند. یک نفر در اثر ریزش یک ساختمان آجری Gormon کشته شد. لرزش شدید 1 تا 3 دقیق طول کشید.
مراحل ایجاد ترک و شکاف، حرکت شنها و تغییرات هیدرولوژیکی از sacramento تا rolorad گزارش شد. شکافهای حزمین کف رودهای لو سا“جلس و ٍشققفش ِدش و Santa clara و Santa Brabava دیده می شود. خزش شنها در Santa Barbara و Scnta Clare دیده می شود. یکی از گزارشها فروریختن درختان در stockon تا scarmento را که احتمالاً با پدیده (آب شستگی) در ارتباط است را شرح می دهد.
تغییرات جریانهای نهرها و چشمه ها در منطقه SanDiego، Santa Barbara، Isabela از بیشترشان لبریز شدند. تغییرات میزان جریان آب در چاههای دره Santaclara در شمال کالیفرنیا گزارش شد.
دامنه ای از Marysville تا جنوب SanDiego، نوادا. پس از چندین پیش لرزه خفیف تا متوسط حدود 1 تا 9 ساعت لرزه اصلی رخ داد. چندین پس لرزه نیز رخ داد و دوتای آنها (9 و 16 ژانویه) به حد کافی قوی بودند که به شدت احساس شدند.

سان فرنسیسکو 1906 09 18 17:21:21
این زلزله یکی از مخرب ترین زلزله ها، تاریخ کالیفرنیا بوده است. زلزله و آتش سوزی ناشی از آن باعث مرگ و میر 3000 نفر و 524 میلیون دلار خسارت شد. خسارات وادره ناشی از صرف زلزلع حدود 20 میلیون دلار بوده است. مدت لرزه قابل احساس حدود 1 دقیقه بوده است.
زلزله باعث تخریب ساختمانها در تمامی قسمتهای شهر و حومه شهر شده در اکثر نقاط خسارتها از لحاظ مقدار شدت متوسط بوده است. اکثر دودکشها یا افتاده و یا به شدت آسیب دیدند. در منطقه تجاری که در خلیج Yerba Buaera واقع است. پیاده روها پیچ و تاب برداشتند. اکثر ساختمانها تابی و آجری معمولی طراحی به شدت آسیب دیده و یا ویران شدند. فاضلابها و منابع آب شکسته شده بود. مسیرهای عبور هودرو و پیچ و تاب برداشته بودند.
در نزدیکی یا روی گسل سن آندراس، ساختمانها ویران شدند و درختها برزمین افتادند. سطح زمین خم شد و برآمدگی هایی و شیارهایی ایجاد شده بود. جاده هایی که از روی گسل رد می شدند غیرقابل عبور شدند و لوله های عبوری شکسته شده بودند. یکی از لوله هایی که آب را از دریاچه سن آندراسی به سن فرانسیسکو انتقال می داد شکسته شده بود و منبع آب شهر قطه شده بود. آتشی که بعد از اولین لرزه ها ایجاد شده بود به علت کمبود آب به شدت طغیان کرد. که باعث خراب شدن قسمت عظیمی از سن فرانسیسکو و افزایش خسارات در fort Bragg و Santa Rosa شد.
این زلزله باعث طولانی ترین شکستگی مشاهده شده در گسل در نمزدیکی ایالات متحده شد. جابجائی گسل سن آندراس در طول 300 کیلومتذ از Sanjuan تا Point Arena جایی که گسل به دریا وارد می شوند، مشاهده شد. جابجائی دیگری دورتر در حومه Humbolt دیده می شد که طول شکستگی حدود 430 km بوده است. بزرگترین جابجائی افقی (6.4 متر) در نزدیکی Ooin Reyes در حومه Mavin رخ داد.
جایی که جابجائی کریزرها و جاده ها حاکی از میزان حرکات زمین است حرکاتی از 3 تا 4.5 متر عادی است،‌در نزدیکی Point Arena در حومه Mendocino، ردیف درختها و خاکریزهایشان حدود 6 متر جابجائی داشتند. در ایستگاه Wright، در حومه Santaclara  جابجائی حدود 1.4 متر دیده می شود. جابجائی عمودی حدود 0.9 متر در fort Ross در حومة sonoma دیده می شود. جابجائی های عمودی هرچه به سمت جنوب گسل برویم کمتر می شد. 

www.wikipedia-org.blogsky.com1390/01/24 :: 04:36 ب.ظ